Minden második ember hazánkban szív-érrendszeri betegségben hal meg. A szívizom elhalás, köznyelven infarktus halálozási rátája több, mint felére szorult vissza az elmúlt 2 évtizedben, köszönhetően a hazánkban széles körben elérhető, és igen jól megszervezett sürgős katéteres beavatkozásoknak. Az infarktus megelőzésében, a szívkoszorúér betegségek visszaszorításában azonban meg sok a teendőnk. Ne feledjük, a koszorúér szűkületek vezetnek a szívroham kialakulásához.
A koszorúér szűkület kialakulásához vezető okok a magas vérnyomás betegség, az elhízás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a dohányzás, a helytelen táplálkozás, a túlzott alkohol fogyasztás és a mozgásszegény életmód. Ezek a rizikótényezők a kor előrehaladtával hatványozottan befolyásolják az erek állapotának romlását. Az is fontos tényező, hogy a nők és férfiak más más korban veszélyeztetettek szívroham kialakulásában. A megelőzés – prevenció azért fontos, mert a kialakult szívizomelhalás nem visszafordítható.
A rizikótényezők megszűntetése és orvoslása mellett fontosnak tartjuk a hobbi sportolók szűrését is. Felmerül a kérdés, erre miért van szükség?
A helytelenül megválasztott erőpróbákkal, a rosszul kivitelezett kardio edzésekkel sokat árthatunk a szervezetünknek. Nem csak a szívre mért teher okozhat kóros elváltozást, de a rosszul megtervezett fizikai aktivitás a vérnyomás kóros emelkedésével tovább terheli a szív munkáját. Az intenzív terhelés következtében előfordulhat, hogy az érhálózat nem képes elegendő oxigént biztosítani a megnövekedett szívizomzat számára. Ezért szükséges a rendszeres sportkardiológia, ahol kiszűrjük és azonosítjuk azokat a tényezőket, amelyek sportolás közben szív-érrendszeri szempontból veszélyt jelenthetnek.
A megelőzés keretében segítünk a preventív étrend és életmódbeli változtatások kialakításában is.
Az elsődleges megelőzési programon túl szükség lehet a másodlagos, azaz szekunder prevencióra, amikor a meszesedés már kimutatható az ereken. Lehet, hogy a páciens már túl is van egy szívrohamon. Ilyenkor a szívroham, vagy újabb infarktus elkerülése a cél. Ezt szűrővizsgálatokkal, szükség esetén gyógyszeres kezeléssel, rendszeres szív-érrendszeri gondozással érhetjük el.